Forum www.apbezpieczenstwo.fora.pl Strona Główna www.apbezpieczenstwo.fora.pl
Ped. Edu. dla Bez.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Temat 2

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.apbezpieczenstwo.fora.pl Strona Główna -> Psychologiczne aspekty okresu zagrożenia i wojny (Loranty)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jankesss007
Administrator



Dołączył: 19 Lut 2010
Posty: 97
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:16, 23 Lut 2012    Temat postu: Temat 2

[link widoczny dla zalogowanych] zagadnienia na drugi temat

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karo!ina:)




Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Stąd:D

PostWysłany: Pon 18:18, 27 Lut 2012    Temat postu: teorie wyjasniajace zjawisko agresji

Agresja (łac. aggresio – napaść) – w psychologii określenie zachowania ukierunkowanego na zewnątrz lub do wewnątrz, mającego na celu spowodowanie szkody fizycznej lub psychicznej.

Wyróżniana jest m.in.:

agresja wroga – agresja, która ma na celu zranienie lub zadanie bólu.
agresja instrumentalna – agresja służąca innemu celowi niż zranienie lub zadanie bólu, np. zastraszenie, usunięcie konkurencji itp.
agresja prospołeczna – chroniąca interesy społeczne, obrona
agresja indukowana – powstająca w efekcie psychomanipulacji.
agresja odroczona
autoagresja – agresja skierowana na własną osobę

Różnice w rozumieniu pojęcia agresji wiążą się z poglądami na jej genezę, właściwe wydaje się przedstawienie podziału według tego właśnie kryterium. Istnieje wiele koncepcji wyjaśniających genezę agresywnych zachowań.

Teoria psychoanalityczna ujmuję agresję jako wrodzony instynkt. Modyfikację takiej interpretacji agresji przedstawił Lorenz (1972), według którego agresja jest czynnikiem wyzwalającym ewolucję, a zarazem sama podlega ewolucyjnym zmianom. Klasyczna hipoteza frustracji-agresji sformułowana przez badaczy z Yale (Dollard, Doob, Miller, Sears 1939) zakładała bezwyjątkowy związek obu zjawisk, jednakże późniejsze badania (Tyszkowa 1986) wykazały, że reakcje na frustracje mogą być zróżnicowane , zarówno agresywne, jak i nieagresywne. Natomiast Bandura (Bandura i Walters 1968) stwierdził, że zachowania agresywne są przede wszystkim rezultatem społecznego uczenia się. Niewątpliwie zatem geneza agresji jest złożona, dlatego przedstawionych zostanie kilka najistotniejszych teorii agresji.

Teoria Freuda.
Według Sigmunda Freuda siłami napędowymi ludzkich poczynań są nieuświadomione ludzkie popędy i instynkty. To energia wytwarzana przez instynkty i popędy dynamizuje działanie ludzkie. Jeżeli energia ta nie zostanie rozładowana, zużyta we właściwy sposób, to nagromadzona staje się przyczyną rozmaitych zaburzeń zachowania. Freud wyróżnił dwa instynkty, pierwszy to instynkt życia i miłości Eros. Drugi to instynkt śmierci. Działanie pierwszego skierowane jest ku życiu, natomiast instynkt śmierci jest jego odwrotnością, więc jego działanie skierowane jest przeciwko organizmowi i dąży do unicestwienia jednostki. Fakt, że instynkt śmierci jest wrodzony oraz to, że energia z nim związana musi być rozładowana przesądza ostatecznie zgodnie z teoria Freuda problem genezy zachowań agresywnych.

Charakterystyczną cechą freudowskiej koncepcji agresji było przyjmowanie bardzo szerokiego zakresu tego pojęcia. Objawów skłonności agresywnych Freud doszukiwał się nie tylko we wrogich działaniach przejawiających się w biciu, kopaniu, niszczeniu przedmiotów, lecz również w czynnościach takich, jak jedzenie, w działalności twórczej i innych formach ludzkiej działalności, które zazwyczaj nie są określane mianem agresywnych. Źródła agresji upatruje Freud w instynkcie śmierci. Instynkty, bowiem wywołują stany napięcia, pobudzającego do działań zmierzających do ich rozładowania. W przypadku instynktu śmierci i powstającym na jego tle działaniu agresywnym .

Teoria Lorenza.
Zdaniem Konrada Lorenza siłę napędową ewolucji gatunków stanowią cztery instynkty, mianowicie: seksualny, głodu, agresji, ucieczki. Za pojawienie się zachowań agresywnych odpowiedzialny jest instynkt agresji. Jest on wrodzony a zachowania agresywne wywołane przezeń są spontaniczne, a do ich ujawnienia nie jest konieczna żadna określona sytuacja. Teoria Lorenza wykazuje szereg powiązań z teorią Freuda. Obie przyjmują funkcjonowanie wrodzonego instynktu agresji i utrzymują, że energia tego instynktu musi ulec rozładowaniu, wywołując akty agresji. Słabością obu teorii jest pominięcie wpływu oddziaływań sytuacji zewnętrznej na zachowanie agresywne.

Teoria frustracji-agresji. W myśl tej teorii przyczyną zachowań agresywnych jest doznawany stan frustracji. Jej autorem jest John Dollard i według niego każde zachowanie agresywne poprzedzone jest przeżywaniem frustracji, czyli nieprzyjemnym stanem subiektywnym wynikającym z zablokowania realizacji jakiegoś dążenia. Genezą każdego zachowania agresywnego jest, zatem frustracja, choć jednocześnie nie jest to jedyna możliwość reakcji na stan frustracji. Zgodnie z teorią Dollarda frustracja pobudza do zachowania agresywnego, a siła owego pobudzenia jest wprost proporcjonalna do wielkości doświadczonej frustracji. Teorię tę odróżnia od omówionych powyżej fakt, iż genezą zachowań agresywnych jest sytuacja zewnętrzna.

Teoria Berkowitza. Amerykański psycholog Leonard Berkowitz dokonał modyfikacji teorii frustracji jako przyczyny zachowań agresywnych. Zdaniem Berkowitza teoria Dollarda nie pozwala w pełni zrozumieć przyczyn i mechanizmów zachowań agresywnych. Wprowadził on do schematu frustracja-potrzeby-zachowanie agresywne, emocję specyficzną dla agresji. Stan gotowości do zachowań agresywnych może być wywołany nie tylko przez frustrację, lecz także przez utrwalony nawyk reagowania agresywnego. O nasileniu zachowań agresywnych decyduje nasilenie gniewu wywołanego frustracją bądź siła nawyku reagowania agresywnego. Istotna jest również siła bodźców sytuacyjnych. Podkreślić warto, że szczególnie istotnym faktem w teorii Berkowitza jest nawyk agresywnego reagowania.

Teoria Fromma. Zachowania agresywne obserwowane u ludzi Fromm dzieli na: obronne zachowania agresywne oraz biologicznie dezadaptacyjne zachowania agresywne określane mianem destruktywności i okrucieństwa. Agresja obronna to reakcja na zagrożenie istotnych dla życia jednostki wartości. Aby się pojawił wystąpić musi sytuacja zagrożenia. Celem owych zachowań jest usunięcie zagrożenia. Inne zachowania agresywne to agresja instrumentalna, której bezpośrednim celem nie jest wyrządzenie szkody lub cierpienia.

Drugi rodzaj zachowań agresywnych to biologicznie dezadaptacyjna destruktywność i okrucieństwo. Jest związana z uniemożliwieniem jednostce zaspokojenia podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Według Fromma wszelkie zachowania agresywne wywołane są przez sytuację zewnętrzną.

Agresja jest zjawiskiem wielowymiarowym. We współczesnej psychologii przyjmuje się, że agresywne zachowanie się jest wypadkową wpływów genetycznych i środowiskowych, przy czym największe znaczenie przypada uczeniu się agresywnych zachowań.

Psychologiczne teorie zachowań agresywnych jakby ktoś chciał

[link widoczny dla zalogowanych]

BAGNO BEHAWIORALNE

[link widoczny dla zalogowanych]

CO WYWOŁUJE AGRESJE?

II 1. Agresja, we wczesnym okresie rozwoju, była niezbędna do przetrwania gatunku, ponieważ przetrwać mogli tylko najlepiej przystosowani, najsilniejsi, dzieci najlepszych rodziców. Jednak współcześnie uważa się, że agresja nie jest istotna dla przetrwania. Dziś jest możliwe zdobycie wiedzy, znalezienie wyjście z sytuacji bez użycia przemocy. Agresja nie jest niezbędna dla osiągnięcia wysokiego statusu w grupie.
2. Wpływ fizjonomii i chemii
1) Drażnienie ciała migdałowatego w mózgu spowoduje że łagodne zwierzę zachowa się agresywnie. Odcięcie dostępu drażniącego bodźca u agresywnego zwierzęcia spowoduje, że zachowa się łagodnie. Jednak na ostateczny rezultat mają wpływ czynniki społeczne.
2) Testosteron to męski hormon mający związek z zachowaniami agresywnymi. U osób mających jego wyższy poziom zaobserwowano zachowania bardziej agresywne. Zależność ta istnieje zarówno w stosunku do mężczyzn, jak i do kobiet, jednak mężczyźni wykazują większą skłonność do zachowań z użyciem przemocy niż kobiety.
3) Alkohol powoduje, że znoszą się granice między tym, co dobre i złe, między tym, co dopuszczalne i naruszające normy społeczne, co prowadzi również do zachowań agresywnych. Przeprowadzone badania wskazują, że ludzie będący pod wpływem alkoholu zachowują się ze skrywanymi na co dzień pragnieniami.
3. Ból i niewygoda
Większość zwierząt na sytuację, kiedy odczuwają ból reagują podejmując atak wobec przedmiotów znajdujących się w otoczeniu. Zachowania takie dotyczą również ludzi. Zbadano, że również upał ma wpływ na agresywne zachowania ludzi. Tzw. „zjawisko długiego, gorącego lata” oznacza, że w okresie upalnego lata możliwość wystąpienia niepokojów społecznych jest większa niż w okresie chłodniejszym.
4. Wpływ sytuacji społecznych
1) Teoria społecznego uczenia się głosi, że uczenie się społecznych zachowań następuje poprzez obserwację i naśladowanie innych ludzi. Dlaczego źródłem agresji jest społeczne uczenie się? Dorośli z powodzeniem rozwiązują swoje problemy za pomocą siły. Dzieci, które świetnie potrafią ich naśladować, przenoszą takie zachowania do swoich grup. Jest udowodnione badaniami naukowymi, że dzieci rodziców, którzy wobec nich stosowali przemoc, również ją stosują uznając, iż jest to właściwa metoda wychowawcza.
2) Teoria frustracji-agresji polega na tym, że występowanie przeszkód na drodze do osiągnięcia oczekiwanego celu zwiększa możliwość wystąpienia reakcji agresywnych. Frustrację może powodować gniew, cierpienie, nuda. Frustracja jest tym większa, im bliżej znajdujemy się celu, gdy mamy duże oczekiwania i gdy dążenie do celu zostało zablokowane bez podania konkretnego powodu. Frustracja nie musi prowadzić do agresji, przeważnie wywołuje złość i irytację. Agresję wywołuje deprywacja względna, którą wywołuje poczucie jednostki lub grupy społecznej, że posiada mniej niż pozwolono jej oczekiwać, lub też mniej niż posiadają ludzie do niej podobni. Ludzie żyjący w ciężkich warunkach nie mieli poczucia frustracji, dopóki nie uświadomili sobie, że mogą żyć inaczej.
3) Prowokacja i odwet
Kiedy spotykamy się z agresywnym zachowaniem budzi się w nas pragnienie odwetu. Jednak nie zawsze reagujemy odwetem na prowokację, np. w sytuacji kiedy znamy powód, dla którego ktoś nas prowokuje, lub jeśli prowokacja nie wynika z czyiś złych pobudek, lecz z przypadku.
4) Bodziec wyzwalający agresję, to przedmiot utożsamiany z działaniami agresywnymi, którego sama obecność zwiększa możliwość wystąpienia aktów przemocy. Badania wykazują, że dostępność np. do broni w codziennym życiu zwiększa ilość dokonywanych przestępstw z jej udziałem.
5. Agresja w środkach masowego przekazu.
1) Wpływ agresji dostępnej w mass mediach na dzieci. Z wielu badań przeprowadzonych nad tym problemem wynika, że im więcej w dzieciństwie człowiek oglądał brutalnych filmów, tym częściej jako nastolatek zachowuje się agresywnie. Dzieci po obejrzeniu agresywnych scen sądzą, iż jest to przyzwolenie na uzewnętrznienie własnej agresji.
2) Wpływ agresji dostępnej w mass mediach na dorosłych. Oglądanie aktów przemocy w mediach wywiera wpływ również na osoby dorosłe. Jednak częste ich oglądanie powoduje, że widząc takie sytuacje w życiu codziennym pozostajemy na nie obojętni, akceptujemy je, jako element współczesnego świata.
3) Przemoc, pornografia i akty agresji wobec kobiet to poważny problem społeczny. Stwierdzono, że oglądanie scen, brutalnej pornografii wywiera bardzo niekorzystny wpływ na widza. Z przeprowadzonych badań wynika, iż połączenie przemocy i seksu prowadzi do zaakceptowania takich zachowań i jest to element odpowiedzialny za agresywne zachowania względem kobiet. Wykazano również, że oglądanie brutalnego seksu, podobnie jak przemocy w ogóle, prowadzi do pobłażliwości wobec takich zachowań, a także okazania mniejszego współczucia ofierze.

AGRESJA I SPOSOBY REDUKOWANIA JEJ

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Karo!ina:) dnia Pon 18:36, 27 Lut 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.apbezpieczenstwo.fora.pl Strona Główna -> Psychologiczne aspekty okresu zagrożenia i wojny (Loranty) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin