Forum www.apbezpieczenstwo.fora.pl Strona Główna www.apbezpieczenstwo.fora.pl
Ped. Edu. dla Bez.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

referaty

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.apbezpieczenstwo.fora.pl Strona Główna -> Węzłowe problemy bezpieczeństwa państwa (Groszek)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lupula
Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:38, 15 Sty 2012    Temat postu: referaty

Istota i cele wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej w traktatach unijnych


Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa jest drugim filarem Unii Europejskiej. Ustanowiona została Tytułem V Traktatu o Unii Europejskiej „Postanowienia dotyczące Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa" Traktat o Unii Europejskiej został podpisany 7 lutego 1992 roku, a wszedł w życie l listopada 1993 roku. W obszarze WPZiB stanowił:
„Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa obejmuje wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem Unii, w tym ewentualnie kształtowanie wspólnej polityki obronnej, co z czasem prowadzić będzie mogło do wspólnej obrony"

Ogólnie charakter i istotę WPZiB określają „ Postanowienia wstępne” Traktatu o Unii Europejskiej, króre formułują cele Unii. Jednym z nich jest potwierdzanie tożsamości UE na arenie międzynarodowej, „zwłaszcza poprzez realizację wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym stopniowe określanie wspólnej polityki obronnej.

Cele i instrumenty WPZiB
Cele Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, tak jak określano je w Traktacie amsterdamskim, są sformułowane dość ogólnie jako:
 Ochrona wspólnych wartości, podstawowych interesów, niezależności i integralności Unii, zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych;
 Umacnianie bezpieczeństwa Unii we wszystkich formach;
 Zachowanie pokoju i umacnianie bezpieczeństwa międzynarodowego, zgodnie z zasadami
Karty Narodów Zjednoczonych, Aktu Końcowego KBWE i celami Paryskiej Karty Nowej Europy, w tym dotyczącymi granic zewnętrznych;
 Wspieranie współpracy międzynarodowej;
 Rozwijanie i konsolidacja demokracji oraz rządów prawa, poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności
Tak określone cele , które Unia Europejska zamierza realizować za pomocą WPZiB, obejmują wartości i interesy, jakie reprezentują pojedyncze państwa i organizacje międzynarodowe o celach ogólnych. Wskazuje to na zadekretowane duże ambicje Unii stania się wszechstronnym aktorem międzynarodowym.
Sformułowania wprowadzone Traktatem amsterdamskim są konsekwencją, po pierwsze, kwestii powierzenia Unii wyłącznego prowadzenia WPZiB, a po drugie, postępu na drodze wspólnego definiowania przez państwa członkowskie zakresu spraw bezpieczeństwa Unii, które zostały włączone do WPZiB.
Instrumentami realizowania celów Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, zgodnie z Traktatem amsterdamskim, są:
 Zasady i ogólne wytyczne;
 Wspólne strategie;
 Wspólne działania;
 Wspólne stanowiska;
 Systematyczna współpraca między państwami członkowskimi
Poza tymi traktatowymi instrumentami są zwykle wspólne oświadczenia i deklaracje polityczne, którymi Unia posługuje się w polityce zagranicznej.

Zasady ogólne i wytyczne dla Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa od czasu Traktatu z Maastricht są określane przez Radę Europejską. Kompetencje te zostały rozszerzone Traktatem amsterdamskim również na kwestie o charakterze obronnym. Postanowienia te wynikają z usytuowaneia Rady Europejskiej jako nadrzędnego organu, nadającego impulsy do rozwoju całej Unii Europejskiej. W odniesieniu do WPZiB, jako polityki międzyrządowej, szczególnie ważne znaczenie ma to, że Rada Europejska- czyli ciało złożone z szefów państw i rządów- może programować aktywność dyplomatyczną i w sferze bezpieczeństwa. Nadaje to WPZiB charakter dynamiczny.

Wspólne strategie zostały wprowadzone Traktatem amsterdamskim jako instrument programowania przez Radę Europejską Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Mogą być one realizowane „przez Unię w obszarach, gdzie państwa członkowskie mają ważne, wspólne interesy. Wspólne strategie określają swoje cele, czas trwania oraz środki, które zostaną udostępnione przez Unię i państwa członkowskie. Wprowadzenie wspólnych strategii rekomenduje Radzie Europejskiej Rada Unii, która następnie odpowiada za ich wprowadzenie w życie. Wspólne strategie stanowią nowy instrument WPZiB, który jest przyjmowany przez Radę Europejską na zasadzie jednomyślności.

Wspólne działania stanowią bardzo ważny instrument politycznej aktywności UE w ramach WPZiB, który znacznie różni się od wspólnych działań przewidzianych wcześniej w Jednolitym Akcie Europejskim. W EWP nie miały one charakteru wiążącego dla państw członkowskich, ale były jedynie formą dokonywanej harmonizacji ich polityk zagranicznych. Natomiast Traktat z Maastricht uczynił ze wspólnego działania formalnie nowy instrument realizowania WPZiB oraz nadał mu charakter wiążący dla państw członkowskich Unii. Unia Europejska stosuje instrument wspólnego działania w różnych sprawach. Można z grubsza wyodrębnić dwa rodzaje takiego zaangażowania: pierwszy dotyczy wspierania przemian demokratycznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajach pozaeuropejskich, drugi – zaangażowania Unii w rozwiązywanie problemów międzynarodowych, takich jak np. eliminowanie min przeciwpiechotnych czy umacnianie reżimów rozbrojeniowych.

Wspólne stanowiska zostały zdefiniowane w Traktacie o Unii Europejskiej w sposób ogólny, jako stanowiska określające podejście Unii do szczególnego problemu o charakterze geograficznym lub przedmiotowym. Na płaszczyźnie formalnej są one wyrazem systematycznej współpracy między państwami członkowskimi w prowadzeniu polityki zagranicznej UE.

Systematyczna współpraca między państwami członkowskimi Unii Europejskiej została postanowieniem Traktatu z Maastricht uczyniona instrumentem osiągania celów Unii, natomiast Traktat amsterdamski stanowi o umacnianiu systematycznej współpracy. Takie rozwiązanie oznacza logiczną kontynuację współpracy państw członkowskich, jaka zapoczątkowano ustanowieniem w 1970roku Europejskiej Współpracy Politycznej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lupula
Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:40, 15 Sty 2012    Temat postu:

Polska w realizacji wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w Unii Europejskiej

Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa stanowi jeden z obszarów działalności Unii Europejskiej, który obejmuje wszelkie dziedziny polityki zagranicznej i ogół kwestii dotyczących bezpieczeństwa Unii, w tym stopniowe określanie wspólnej polityki obronnej, która może prowadzić do wspólnej obrony . Została powołana na mocy traktatu z Maastricht, podpisanego 7 lutego 1992 roku, a następnie rozwinięta przez traktaty z Amsterdamu (1997 r.), z Nicei (2001 r.) oraz z Lizbony (2007 r.). Jej podstawowym zadaniem jest koordynowanie polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa zewnętrznego państw członkowskich Unii Europejskiejw celu ochrony wspólnych wartości, podstawowych interesów, niezawisłości i integralności Unii. Współpracując w jej ramach, państwa członkowskie starają się wspólnie skuteczniej wpływać na globalną politykę i umacniać pozycję Europy na arenie międzynarodowej, dbając o pokój, przestrzeganie praw człowieka i rządów prawa na całym świecie.

Po 1989 roku podstawowym celem III Rzeczpospolitej była integracja ze strukturami zachodnimi, w tym z Unią Europejską. Było to nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę stan polskiej gospodarki, inne pozostałości po poprzednim systemie oraz wymagania, jakie stawiała sama Unia. Dzięki jednolitej polityce w tej sferze wszystkich polskich rządów po 1989 roku, udało się ten cel osiągnąć. 1 maja 2004 roku Polska została pełnoprawnym członkiem tej organizacji. Przystąpienie do Unii oznacza udział III RP w kształtowaniu Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Jak pokazały ostatnie lata, władze w Warszawie potrafiły skutecznie współdziałać z państwami Unii w tej dziedzinie, aby realizować nasze narodowe interesy.
Opracowywaniem polskich stanowisk w zakresie WPZiB zajmuje się ministerstwo spraw zagranicznych. W jego strukturze funkcjonują dwa departamenty zajmujące się tą dziedziną: Departament Polityki Europejskiej (DUE) i Departament Polityki Bezpieczeństwa (DPB). Do zakresu odpowiedzialności Departamentu Polityki Europejskiej należą:
1. analizowanie stanu oraz rozwoju Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Stosunków Zewnętrznych Unii Europejskiej (m.in. z NATO i innymi organizacjami międzynarodowymi);
2. koordynowanie wypracowywania stanowiska Polski w sprawach z zakresu WPZiB oraz zapewnienie obsługi pracy Dyrektora Politycznego i Korespondenta Europejskiego;
3. prowadzenie spraw związanych z wypracowywaniem strategii aktywnego członkostwa Polski w Unii Europejskiej w odniesieniu do głównych polityk wspólnotowych UE, a także analizowanie stanowiska państw członkowskich UE w sprawach integracji europejskiej;
4. współpraca z właściwą komórką organizacyjną w sprawach wprowadzania do polskiego porządku prawnego decyzji organizacji i instytucji międzynarodowych w zakresie wprowadzania, zawieszenia i znoszenia sankcji międzynarodowych;
5. koordynowanie prac związanych z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w dyskusji na temat kształtu instytucjonalnego UE;
6. zapewnienie obsługi przedstawicieli polskich biorących udział w posiedzeniach Rady Europejskiej oraz Rady ds. Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych3.
Do zadań Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ zaliczamy m.in.:
1. koordynowanie we współpracy z Departamentem Polityki Europejskiej problematyki Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony;
2. formułowanie wniosków dotyczących zaangażowania RP w rozwój europejskich zdolności obronnych z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa Polski;
3. prowadzenie spraw polityki bezpieczeństwa, w tym dotyczących problematyki NATO, OBWE oraz WPZiB, nieproliferacji, kontroli eksportu, kontroli zbrojeń i rozbrojenia;
4. analizowanie problemów bezpieczeństwa i obronności, w tym identyfikowanie i analizowanie zagrożenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej;
5. zapewnianie obsługi uczestnictwa RP w inicjatywach rozbrojeniowych i w pracach międzynarodowych ugrupowań nieproliferacji i kontroli eksportu oraz w realizacji zobowiązań międzynarodowych w tym zakresie;
6. współpracowanie z właściwą komórką organizacyjną w sprawach związanych z wprowadzaniem do polskiego porządku prawnego decyzji organizacji i instytucji międzynarodowych w zakresie wprowadzania, zawieszania i znoszenia sankcji międzynarodowych;
7. przygotowywanie ekspertyz i wniosków dotyczących polityki bezpieczeństwa oraz reżimu i architektury bezpieczeństwa międzynarodowego;
8. opiniowanie celowości członkostwa RP w organizacjach międzynarodowych zajmujących się nieproliferacją, kontrolą eksportu, rozbrojeniem i kontrolą zbrojeń oraz ocena realizacji zobowiązań międzynarodowych w tym zakresie;
9. nadzorowanie pracy Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy NATO i UZE, Przedstawicielstwa RP przy OBWE oraz Przedstawicielstwa RP przy UE (z zakresu spraw EPBiO) .

Od początku przystąpienia Polski do UE priorytetowe znaczenie dla Warszawy miało wzmocnienie i zdynamizowanie współpracy Unii z jej wschodnimi sąsiadami. Polska działała na rzecz rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz popierała rozwój długoterminowych relacji UE z państwami Europy Wschodniej o proeuropejskich aspiracjach, zwłaszcza Ukrainą i Mołdawią. Zabiegała również o kontynuowanie na forum Unii rozmów na temat perspektyw rozwoju stosunków UE-Białoruś.
W 2005 roku Polska brała czynny udział w budowaniu strategicznego partnerstwa między Rosją a UE. Jego podstawą miały być plany działań w "czterech przestrzeniach": gospodarki, bezpieczeństwa zewnętrznego; wolności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa wewnętrznego; badań naukowych, kultury i edukacji. Duże znaczenie przykładano do tego, aby współpraca UE-Rosja opierała się na powszechnie stosowanych w Unii wartościach. Przedstawiciele Polski aktywnie uczestniczyli też w dyskusji na temat możliwości poprawy warunków współpracy Obwodu Kaliningradzkiego z UE.
W 2004 roku przy dużym zaangażowaniu Polski i UE na Ukrainie zwyciężył wybory prezydenckie przedstawiciel demokratycznej opozycji Wiktor Juszczenko . Od tamtej pory Kijów jednoznacznie deklarował chęć przystąpienia Ukrainy do UE, a dyplomacja polska "lobbowała" na rzecz Ukrainy na salonach europejskich.
Inaczej przedstawiała się sytuacja Białorusi. W listopadzie 2005 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła - głównie z inicjatywy Polski - konkluzje, w których odniesiono się do sytuacji na Białorusi. Udało się przeforsować zwiększenie środków na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i przekonać unijnych partnerów do szczególnego potraktowania zbliżających się wyborów w tym kraju. Dzięki aktywności polskiego ministra spraw zagranicznych w konkluzjach Rady UE odniesiono się również do represji wobec Związku Polaków na Białorusi (które notabene trwają do dziś). Pozytywnym efektem działalności Polski było zwiększenie zainteresowania UE sytuacją na Białorusi i podjęcie debaty na temat zaktywizowania unijnej polityki wobec tego kraju. Warszawa jednoznacznie wskazywała na potrzebę zwiększenia presji na władze białoruskie (m.in. za pomocą sankcji wizowych) i jednoczesnego przedstawienia oferty ściślejszej współpracy z UE.

Duży udział III RP miała w pracach UE podejmowanych w celu rozwoju stosunków z państwami Afryki, Pacyfiku i Karaibów, m.in. w ramach umowy z Kotonu. Polska wspierała działania na rzecz wzmocnienia współpracy zarówno z krajami Unii Afrykańskiej, jak i afrykańskimi organizacjami subregionalnymi, takimi jak IGAD (Międzynarodowy Organ ds. Rozwoju), ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki zachodniej), SADC (Wspólnota Rozwojowa Afryki Południowej) oraz EAC (Wspólnota Afryki Wschodniej).
Polska stworzyła w ramach struktur władz odpowiednie ramy instytucjonalne do współpracy z Unia Europejską w dziedzinie Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, które pozwalają na skuteczną kooperację. Głównym kierunkiem, na którym koncentruje się Polska, jest kierunek wschodni. Wynika to z tego, iż w interesie Rzeczpospolitej Polskiej jest, aby jak najszybciej rozszerzyć Unię o naszych wschodnich sąsiadów, czyli Białoruś i Ukrainę, dzięki czemu odpowiedzialność za wschodnią granicę Unii Europejskiej by przeszła na te państwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.apbezpieczenstwo.fora.pl Strona Główna -> Węzłowe problemy bezpieczeństwa państwa (Groszek) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin